Envol Portal

W jaki sposób zweryfikować swoją zdolność kredytową?


Zdolność kredytowa pozwala nam sprawdzić, na jakie zadłużenie wobec banku możemy sobie pozwolić. Należałoby mieć wiedzę w tym temacie, nie tylko wtenczas, kiedy planujemy kupno nieruchomości. Podpowiadamy, w jaki sposób jesteśmy w stanie zweryfikować własną zdolność kredytową i jak jesteśmy w stanie ją poprawić.

Czym właściwie jest zdolność kredytowa?
Z zaciągnięciem zadłużenia łączy się konieczność spłaty. Nieraz jest to poważne zobowiązanie, które towarzyszy nam przez sporo lat. Przepisy lokalnego prawa również podchodzą do tego tematu wybitnie restrykcyjnie, przez nakładanie na banki oraz inne instytucje finansowe, a także ich kontrahentów, dużo obowiązków. Mają one na celu zachowanie wypłacalności i możliwość harmonijnego wywiązywania się ze swojego zobowiązania.
Zdolność kredytową jesteśmy w stanie opisać jako zdolność do spłaty kredytu i wszelkich wydatków, jakie z niego wynikają, a które zostały określone w umowie. Gigantyczne znaczenie ma nie jedynie suma spłaty, lecz również terminowe dokonywanie opłat.

W jakich sytuacjach instytucja finansowa sprawdza należącą do nas zdolność kredytową?
Instytucje finansowe sprawdzają zdolność kredytową zawsze wówczas, kiedy tak właściwie pragniemy dostać kredyt. Bez względu, czy będzie to kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, ratalny, czy chociażby karta kredytowa. Są jednak pewne różnice pomiędzy tym, czy bierzemy kredyt na duże kwoty, np. kredyt hipoteczny, czy także pożyczamy mniejszą sumę na krótszy okres. W tym drugim wypadku bank bierze pod uwagę jedynie bazowe wiadomości, m.in.: wyciąg z konta, oświadczenie o płacach. Tudzież im pokaźniejsza suma, o jaką się ubiegamy, tym większe są wymagania banku. Pracobiorca banku może prosić o takie zagadnienia jak: formę zatrudnienia, wielkość dochodów i majątku własnego, czas zatrudnienia, miesięczne koszty na utrzymanie, inne wierzytelności finansowe i kredyty, ilość osób w gospodarstwie domowym. W większości wypadków wiąże się to z przedstawieniem instytucji wielu dokumentów, co z kolei wydłuża pełny proces.

Jak spowodować swoją zdolność kredytową?
Przed wizytą w banku, poprawnie jest odpowiednio się przygotować. Jednym z kroków, które jesteśmy w stanie zrealizować, jest samodzielne sprawdzenie zdolności kredytowej. Umożliwiają nam to kalkulatory osiągalne w Internecie, a jednym z nich jest ten, który znajdziemy na witrynie ten. Dzięki temu w paru prostych krokach jesteśmy w stanie sprawić, jakiego kredytu ma prawo nam udostępnić konkretny bank.

Jak wolno podnieść swoją zdolność kredytową?
W pewnych jednoznacznych momentach nasza zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, ażeby uzyskać wymagane nam środki, np. na zakup lokalu mieszkalnego. Są miarodajne rozwiązania, dzięki którym jesteśmy w stanie poprawić własną sytuację.
Jednym ze sposobów jest złożenie wniosku o kredyt hipoteczny wspólnie ze współmałżonkiem, o ile pomiędzy małżonkami występuje rozdzielność majątkowa. Warto także posiadać jak najogromniejszy wkład własny, bo to zdecydowanie zwiększa szanse na dostanie pomocnego kredytu. Dłuższy okres kredytu wiąże się z niższymi ratami – porządnie jest wziąć to pod szczególną uwagę, gdyż może to zwiększyć naszą zdolność kredytową. W wypadku, gdy posiadamy pozostałe zadłużenia, wolno złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny. Jeśli mamy pozostałe zobowiązania oraz zadłużenia, prawidłowo jest ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Poprawnie jest wiedzieć, że bank bierze pod uwagę nie tylko stałe, comiesięczne dochody, lecz też dodatkowe wynagrodzenia, np. w postaci premii, skutkiem tego powinniśmy o nich wskazać w zaświadczeniu.