Envol Portal

Jak przebiega proces sprowadzenie zwłok z zagranicy?


Zgon bliskiej osoby jest zawsze wydarzeniem ogromnie zawiłym i związanym z niemiłymi emocjami. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze wtedy, kiedy do zgonu dochodzi poza Polską. Zdecydowana większość osób decyduje się wtenczas na sprowadzenie ciała do kraju. Nie ma w takim razie nic osobliwego w tym, że pojawiają się zapytania dotyczące tego, jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakim środkiem transportu mogą być przewiezione zwłoki?

Obowiązujące aktualnie przepisy zezwalają na przewożenie zwłok różnymi środkami transportu. W zależności od miejsca zgonu użytkuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
samochód.
Należałoby nie zapominać, iż środek transportu często wpływa na koszt, jaki trzeba w związku z przewozem zwłok ponieść. Zdarza się jednak, że tańsza alternatywa nie wkracza w grę. Jeżeli w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, problem nie jest zbyt kolosalny. Bliska odległość powoduje, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Rozwiązaniem, które pozwala ograniczyć koszty jest klasyczny karawan.

Jakich formalności wypada dopełnić, aby zdobyć zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

By sprowadzenie zwłok z zagranicy było dopuszczalne, należy dopełnić kilku formalności. Zgodę musi przede wszystkim wydać starosta. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pochowane. Do wydania zgody przez starostę dochodzi po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest też zaświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Można je uzyskać dopiero wtedy, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie zaprezentowane pozwolenie gwarantujące sprowadzenie zwłok do Polski.
Należy pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak i zaświadczenia są wydawane wtedy, gdy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O poświadczenia mogą ubiegać się także bliscy boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa, a też powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się również wystąpienie osoby obcej, jakie dobrowolnie zobowiązuje się do organizacji pogrzebu na terenie Polski.
Jeżeli zgon nastąpił w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą bądź wścieklizną – zaświadczenia mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim wypadku zwłoki będzie można sprowadzić do kraju dopiero po upływie dwóch lat.

Dlaczego wsparcie profesjonalnej firmy oferującej transport zwłok z zagranicy to należyty wybór?

Bez względu od tego, czy w grę wstępuje transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, odpowiednim rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy kompetentnej firmy zaświadczające usługi w tym aspekcie. Pomoże ona w dopełnieniu wszystkich formalności, klarownie wskaże, jakie dokumenty trzeba zdobyć, żeby sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. Jeśli zastosowany pozostanie przewóz samochody jednostka gospodarcza zadba o to, aby wykorzystany został samochód spełniający wszystkie wymogi. To naturalnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepomocnych problemów. To perfekcyjny sposób na to, żeby nie potęgować stresu, który oraz tak pojawia się z związku ze śmiercią bliskiej osoby.